dAGS FÖR ÅRETS

Ankrace

23/72025
16.00
Start på bron vid infarten till Gekåsbyn
Gratis
Missa inte årets roligaste happening då drygt 2000 plastankor släpps ut i Högvadsån för att tävla om den ärofyllda förstaplatsen!

Välkommen till det årliga ankracet, en spektakulär händelse där över 2000 ankor släpps i Högvadsån, för att tävla om att nå mål först!

Ankrace i Gekåsbyn 2025

Detta fängslande evenemang är en favorit bland både unga och gamla och erbjuder en dag fylld av spänning och underhållning. I samband med ankracet finns det flera roliga aktiviteter för både barn och vuxna att utforska i Gekåsbyn.


Under dagens spännande lopp kan tävlande och åskådare följa ankornas framfart längs med ån, och spänningen är på topp när ankorna kämpar för att ta sig i mål först. Nu återstår bara frågan… Vilken anka är snabbast?

Hur gör jag för att delta?

Cirka 2000 gratis anklotter delas ut i Gekåsbyns aktivitetsreception samt i varuhusets kundtjänst från tisdag 22 juli. En ank-lott per person och först till kvarn gäller! Observera att du behöver närvara vid evenemanget för att kunna vinna.

Gekåsbyn

I nära anslutning till ån ligger Gekåsbyns Bistro, en plats där du kan njuta av läcker mat och förfriskningar från eftermiddagen till sen kväll. Mitt i byn hittas dessutom lekplats, äventyrsgolf och padelbanor för den som vill utforska ännu mer!