Skriv ut

Mer om verksamheten

Vi på Gekås Ullared har ägt Gekås Ullared Stugby & Camping sedan 2001. Främsta skälet till att vi köpte verksamheten var att många gäster förknippade den med Gekås, men den var nedgången och sliten och i behov av upprustning. Dessutom hölls campingen stängd december-februari.

Företagets ledning såg behoven av och möjligheterna till att utveckla campingen rejält, att bygga, renovera och stärka upp utbudet, något man också insåg kunde stärka varuhusets utveckling och naturligtvis ge fler nöjda gäster.

Kompletteringar på campingområdet har bland annat bestått i nya stugor, husvagnsboende, spa-område med badtunnor, grillkåta, bastuanläggning samt en aktiv slalombacke, servicebutik och äventyrsgolfbana.

2000 omsatte Gekås Ullared Stugby & Camping 2 miljoner kronor, vilket kan jämföras med de 26 miljoner som verksamheten omsatte 2009.

Förra året hade Stugbyn & Campingen 260 000 övernattningar och stugorna har den högsta beläggningen i Sverige när det gäller stugbyar, med 270 nätter om året.

Gekås Ullared Stugby & Camping har sedan övertagandet 2001 utvecklats till en fyrstjärnig campinganläggning som erbjuder ett stort utbud av boendealternativ och en mängd aktiviteter. Campingen har över 500 platser för husvagnar, husbilar och tält, ca 350 av dessa med tillgång till el. Stugbyn har omkring 900 bäddar.