Mer om Boris

Boris Lennerhov är född 1955 och uppväxt i småländska Emmaboda men bor idag i Båstad. Boris kommer närmast från grossistföretaget Bergendahl & Son som är ett bolag inom Axel Johnsson AB koncernen.

- Ursprungligen hade jag tänkt mig att bli journalist, men istället hamnade jag på Kosta glasbruk som säljassistent och senare som säljare hos Solanum som jobbar med potatis, säger Boris Lennerhov. På Solanum arbetade sig Boris upp från regionchef och försäljningschef Sverige till vice VD. 

Förutom ekonomiskt gymnasium har Boris genomgått Advanced management program på Harvard business school i Boston.

Boris Lennerhov är en visionär ledare med ett jordnära förhållningssätt och kundens bästa i fokus. Han är en mästare på siffror och har stenkoll på vad som händer i den dagliga verksamheten.

2009 blev Boris VD-Boris med hela svenska folket genom sin medverkan i realityserien "Ullared".